Ağaç Üstünde Yapraklar Tığ Oyası Yapımı

Ağaç Üstünde Yapraklar Tığ Oyası Modeli
Ağaç Üstünde Yapraklar Tığ Oyası Modeli

Farklı ve güzel olduğunu düşündüğümüz yeni tığ oyalarından siz değerli takipçilerimizin de haberdar olmasını istiyoruz. O yüzden en iyi çekimleri ve anlatımları örgü mutfağınıza taşımaya devam ediyoruz. Bu kez de ağaç üstünde yapraklar tığ oyası modeli anlatımına yer vereceğiz. Yine renkli ve güzel motifli bir yazma kenarı örneği yapılışı sunacağız.

Yeni yapraklı tığ oyası Leylak markası oya ipleri ile yapılmıştır. Yeşil için 729, krem için 745, mor için 508, kırmızı için 328, mavi için 757 kodlu ipler kullanılmıştır. Bu farklı yazma oyası 3 sırada tamamlanmıştır. İlk sıra sıralı bir şekilde gitmiş ve diğer iki sırada da yaprak motifleri çalışılmıştır. Bu oya da kullanılan motifler iki yaprak iki çiçek tığ oyası modelindeki yapraklara çok benzemektedir.

Ağaç Üstünde Yapraklar Tığ Oyası Örneği
Ağaç Üstünde Yapraklar Tığ Oyası Örneği

Tığ İşi Ağaç Üstünde Yapraklar Oya Modeli Nasıl Yapılır?

İlk sıra yeşille tığ batısı üzerine işlenen örümcekli çubuklar ile diğer sıralardaki yaprakların çalışılacağı dallı motiflerden oluşmaktadır. İki motif arası için bu örümcekli çubuklardan toplamda 5 adet çalışılmıştır. Örümcek haricinde zincir, tırabzan ve sık iğne tekniklerinden yararlanılmıştır.

Diğer iki sıra ilk sırada yapılmış olan 4 dallı motifin her bir dalının üzerine ve aralarına çalışılan yapraklardan ibarettir. İlk olarak dalların uçlarına çalışılmış, ardından ip kopartılarak krem rengi ile dalların aralarına çalışılmıştır. Yapraklar artan sayıda çekilen tırabzanlarla yapılmıştır. İlk yaprakların aralarına çekilen 5 zincirli köprüler yardımı ile ikinci yaprakların yapımı gerçekleşmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/pxNXulPCflQ (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı