Afrika Menekşesi Altıgen Motif Yapımı

Afrika Menekşesi Altıgen Motif Çalışması
Afrika Menekşesi Altıgen Motif Çalışması

Karesi de olan altıgen bir tığ işi motif çalışması. Atolyehobi kanalı afrika menekşesi olarak da bilinen bir motif anlatımı yapmış. Yine kare motiflerde olduğu gibi renkli bir çalışma olmuş. Özellikle battaniye, hırka, çanta, yelek gibi örgülerde kullanılabilir. İstenirse daha ince iplerle de örülerek örtü de örülebilir.

Altıgen afrika menekşesi motifi için 4 ayrı renk kullanılmış. 3 numaralı tığ ve koton ipliklerle örülmesi yapılmış. Yapımı kare motifler gibi basit. Diğer örneklerinde olduğu gibi yine tırabzan ve zincirlerle üremekte.

Bu motif haricinde aşağıda paylaştığımız tığ işi yelek ve hırka kare motif modeli de ilginizi çekebilir.

Tığ İşi Afrika Menekşesi Altıgen Motif Nasıl Yapılır?

Her kare motifte olduğu gibi buna da ortasından başlanır. Ortasından başlanarak 4 sırada bitirilir. 5 zincir çekilerek birleştirilir ve bir halka elde edilir. İçine arada 1 zincir çekilmek kaydıyla ikili tırabzanlar ile 6 yapraklı bir yıldız çalışılır.

Altıgen Afrika Menekşesi Motifi Yapımı
Altıgen Afrika Menekşesi Motifi Yapımı

İkinci turda ipliğin rengi değiştirilir. Aynı 6 yaprak bu sefer ilk turdaki 1 zincirli aralara çalışılır. Aynı zincir içerisine arada 1 zincir çekilerek iki ayrı tırabzan grubu ile “V” ler oluşturulur.

Üçüncü turda yine ip rengi değiştirilir ve yine arada çekilen birer zincirlere işlem yapılır. Bir zincirle geçilen her boşluğun içine 7 adet ikili tırabzan yapılır.

Altıgen Afrika Menekşesi Motifi
Altıgen Afrika Menekşesi Motifi

Dördüncü turda ilk turdaki ip rengine geçilir. Üçüncü turdaki her bir tırabzanın tepesine sık iğne yapılır. Ara geçişler ise uzun tekli tırabzanlar ile sağlanır.

Beşinci tur motife altıgen formunun verildiği yerdir. Bunun için 6 köşeye ihtiyaç olacaktır. Köşeler üçüncü turdaki 7 adet tırabzanın dördüncüsünün üzerinde olacak şekilde konumlandırılır. Bu noktalara gelindiğinde aynı noktaya arada 1 zincir çekilerek iki tırabzan yapılır. Diğer kısımlarında da yine tırabzanlar ile ilerlenir.

Tüm bu yukarıda anlatılanların uygulaması aşağıdaki videosunda detaylı bir şekilde gösterilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/2Dcyds5QyGc (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı