Açık Zincir Kaburga Örgü Modeli

Açık zincir kaburga örgü ön yüz
Açık zincir kaburga örgü ön yüz

Videolu örgü anlatımlarına açık zincir kaburga örgü modeli ile devam ediyoruz. Oldukça farklı bir desene sahip bu örgü modelinde iplikler adeta bir zincir şeklini oluşturmuşlar. Bu da örgüye şıklık katmış diyebiliriz. Bu örgü desenini atkılarda, battaniyelerde, süveterlerde vurgu olarak kullanabilirsiniz.

Açık zincir örgü örneğinde Vanna’s Choice yün iplik ve Addi Lace değiştirilebilir fonksiyonel şiş takımı kullanılmış. Bu kaburga örgü modelinin yapılışında ters örgü, düz örgü, iki düzü birlikte örmek haricinde farklı teknikler de kullanılmış.

Orta düzey bir yapım zorluğuna sahip olan zincir örgü modelinde toplam 4 sıra örülmüş. Modelin başlangıcı 6 ve katları artı 2 kenar ilmek olacak şekilde haroşa örülerek yapılmış. Siz kendi modelinizin genişliğine göre kurma işlemini buna göre ayarlamalısınız. Ayrıca model uzunluğuna göre bu 4 sırayı tekrarlamalısınız.

Açık zincir örneğine ters yüzden başlıyoruz ve sıraların anlatımına geçiyoruz.

Açık zincir kaburga örgü ters yüz
Açık zincir kaburga örgü ters yüz

Sıra 1 (Ters Yüz): Birinci sırayı ters yüzden çalışıyoruz. İlk 2 ilmeği ters ördükten sonra sıranın sonuna kadar sırası ile 4 ters ve 2 düz örüyoruz.

Sıra 2: İlk 2 ilmeğimizi ters örüyoruz. Sonraki 2 ilmeği birlikte düz örüyoruz. Sonra şişe örgü yönüne göre 2 kez ip atıyoruz. Sonraki ilmeği kaydırıp bir sonraki ilmeği de düz örüyoruz. Düz örülen ilmeği kaydırılanın üstünden geçirip diğerini boş bırakıyoruz. Bu işlemleri 2 ilmeği birlikte düz örmeden itibaren sıra sonuna kadar yineliyoruz.

Sıra 3: İlk 2 ilmeği düz örüp sona kadar şu işlemleri tekrarlıyoruz. Sonraki ilmeği ters örüp ilk şişe ip sardığımız ilmeğinin önünden girip ters örüyoruz. İkinci şişe ip sardığımız ilmeğinin arkasından girip ters örüyoruz. Sonraki ilmeği ters ve sonraki ilmeği düz örüyoruz.

Sıra 4: İlk 2 ilmeği ters örüyoruz ve sıra sonuna kadar şunları sırası ile tekrarlama yapıyoruz: Şişe ip sarıp 1 ilmek kaydırıyoruz. Sonraki ilmeği düz örüyoruz. Düz ördüğümüz ilmeği kaydırdığımız ilmeğin üzerinden geçirip diğer ilmeği serbest bırakıyoruz. Sonraki 2 ilmeği birlikte düz örüyoruz. Şişe önden ip sarıyoruz. Sonraki 2 ilmeği ters örüyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı