Ana Sayfa Örgü Videoları 5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Yapımı

5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Yapımı

5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Örneği
5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Örneği

Çok şık, çok renkli ve tam kış mevsimine uygun tığ işi 5 motiften ev botu modeli ve yapılışından bahsedeceğiz.

36-37 numara ayaklar için uygun bir tığ işi ev botu çalışılmıştır. 5 farklı renkte patik ipi kullanılmıştır. Bot bağcığı için 60 cm. civarında saten kurdeleye ve uçları için ahşap boncuklara gereksinim duyulmuştur. Bu motif eklemeli ev botu 4 numara tığ ile örülmüştür. Motifleri birleştirmek için ise iğne kullanılmıştır.

Bot önceden örülüp hazırlanan altıgen şeklindeki motiflerin birbirine eklenmesi ile meydana gelmiştir. Teki için toplamda 5 tane motif gerekmektedir.

Bilek kısmı rahat olsun diye dikilmemiştir. Buraya kurdele geçirilmiştir.

Eğer farklı ev botları arıyorsanız resimli anlatımlı fıstık motifli ev botu yapımı konumuza da bakabilirsiniz.

5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Modeli
5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Modeli

Tığ İşi 5 Motiften Ev Botu Nasıl Örülür?

İlk olarak 5 taneden oluşan altıgen motiflerin örülmesi ile ev botu yapımına başlanmıştır. Motiflere ortasından bir sihirli halka ile başlanıp her sırada ip kopartılıp farklı renklerde tırabzanlarla örülerek 5 sırada bitirilmiştir.

5 motif tamamlandıktan sonra ev botu tabanının sık iğnelemesi gerçekleştirilmiştir. Önden 9 deliğe, ayağın ortasında oyuk kısmındaki deliğe ve topuk tarafındaki 8 deliğe üçerli; geri kalan delikler ikişerli batarak sık iğne çalışması gerçekleştirilmiştir.

Sık iğne sırası da bitirildikten sonra 5 altıgen motif iğne iplikle ayakkabı şeklini alacak şekilde tabandan ayrı olarak dikilmiştir. Sonra bu dikilen kısım tabandaki sık iğne sırası ile birleştirilerek motif eklemeli ev botu hazır hale getirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/PuT1STDqzQk (Sibelle Örgü)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here