5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Yapımı

5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Örneği
5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Örneği

Çok şık, çok renkli ve tam kış mevsimine uygun tığ işi 5 motiften ev botu modeli ve yapılışından bahsedeceğiz.

36-37 numara ayaklar için uygun bir tığ işi ev botu çalışılmıştır. 5 farklı renkte patik ipi kullanılmıştır. Bot bağcığı için 60 cm. civarında saten kurdeleye ve uçları için ahşap boncuklara gereksinim duyulmuştur. Bu motif eklemeli ev botu 4 numara tığ ile örülmüştür. Motifleri birleştirmek için ise iğne kullanılmıştır.

Bot önceden örülüp hazırlanan altıgen şeklindeki motiflerin birbirine eklenmesi ile meydana gelmiştir. Teki için toplamda 5 tane motif gerekmektedir.

Bilek kısmı rahat olsun diye dikilmemiştir. Buraya kurdele geçirilmiştir.

Eğer farklı ev botları arıyorsanız resimli anlatımlı fıstık motifli ev botu yapımı konumuza da bakabilirsiniz.

5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Modeli
5 Motiften Tığ İşi Ev Botu Modeli

Tığ İşi 5 Motiften Ev Botu Nasıl Örülür?

İlk olarak 5 taneden oluşan altıgen motiflerin örülmesi ile ev botu yapımına başlanmıştır. Motiflere ortasından bir sihirli halka ile başlanıp her sırada ip kopartılıp farklı renklerde tırabzanlarla örülerek 5 sırada bitirilmiştir.

5 motif tamamlandıktan sonra ev botu tabanının sık iğnelemesi gerçekleştirilmiştir. Önden 9 deliğe, ayağın ortasında oyuk kısmındaki deliğe ve topuk tarafındaki 8 deliğe üçerli; geri kalan delikler ikişerli batarak sık iğne çalışması gerçekleştirilmiştir.

Sık iğne sırası da bitirildikten sonra 5 altıgen motif iğne iplikle ayakkabı şeklini alacak şekilde tabandan ayrı olarak dikilmiştir. Sonra bu dikilen kısım tabandaki sık iğne sırası ile birleştirilerek motif eklemeli ev botu hazır hale getirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/PuT1STDqzQk (Sibelle Örgü)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı