5 Adımda Kanepe Nasıl Temizlenir?

Kanepeler, evimizde en temiz görünmesini istediğimiz eşyalardan birisidir. Yeri gelir üzerinde bir şeyler yer içeriz ya da yeri gelir üzerinde evcil hayvanınız dolaşır. Bu da zamanla kanepemizin üzerinde kırıntılar, lekeler, hayvan kılları gibi kirlerin birikmesine neden olur. Hiç kimse de kirli bir kanepenin üzerinde oturup zaman geçirmek istemez. O yüzden her insan evininin bu en çok kullanılan eşyasını sürekli temiz tutmak ister.

Kanepe temizliği kimimizin gözünü oldukça korkutsa da size vereceğimiz ipuçları ile bunun kolaylıkla üstesinden gelmenizi sağlayacak.

kanepe vakum temizleme
 1. Vakum. Kanepe üzerindeki kiri temizlemek için elektrikli süpürge kullanın. Kullanırken de süpürgenin ek başlıklarından mutlaka yararlanın. Kırıntıları, evcil hayvan kılları ve kirin biriktiği ölü noktaları temizleyin. Minderleri çıkartıp her iki yüzeyini de süpürge ile vakumlayın. Eğer gereğinden fazla evcil hayvan tüyü varsa tüy bırakmayan yapışkan bir rulo kullanın.
 2. Ahşap ve metal kısımları temizleyin. Kanepenin kumaş olmayan diğer kısımlarını ılık su ve sıvı bulaşık deterjanı kullanarak bezle silin.
 3. Kanepenizin kumaş türünü öğrenin. Çoğu kanepede nasıl temizlenileceğine dair bir etiket bulunur. Temizlemeden önce lütfen bu etikette yazan talimatları okuyun ve uygulayın.

  WS: Bir buhar temizlik makinesi ile hafif bir deterjan ya da kuru temizleme deterjanı kullanın.
  S: Sadece kuru temizleme deterjanı kullanın.
  X: Bir vakum temizleyici kullanın. Su kullanmayın.
  W: Temizlemek için su kullanabilirsiniz.
 4. Lekeleri çıkarın. Bir kanepenin nasıl temizleneceğini bilirseniz, lekelerin de nasıl çıkarılacağını da bilmiş olursunuz. Dışardan temin edebileceğiniz bir temizleyici kullanabilir ya da doğal malzemelerden kendi temizleyicilerinizi yapabilirsiniz. Ev yapımı temizleyiciler hem daha ucuz hem de doğaya az zarar verir. Bir kanepeyi kendi kumaş türüne göre nasıl temizlemeniz gerektiği aşağıda anlatılmıştır:

  a. Kumaş döşeme için, çeyrek fincan sirke, 3/4 ılık su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ya da Kastilya sabununu birlikte karıştırın. Karışımı boş bir sprey şişesinin içerisine koyun. Kirin üzerine püskürtün. Leke gidene kadar yumuşak bir bezle ovun. Temizlik sonrası döşeme üzerinde kalacak olan temizleyiciyi çıkarmak için temiz suyla ıslatılmış ikinci bir bez kullanın. Ardından bir havlu ile zemini kurulayın.

  b. Deri döşeme için, yarım fincan zeytinyağını çeyrek fincan sirke ile karıştırın. Karışımı bir sprey şişesi içerisine dökün. Spreyi kanepenin yüzeyine püskürtün ve yumuşak bir bezle ovalayın.

  c.Sentetik döşeme için, bir sprey şişesi içerisinde yarım su bardağı sirke, 1 su bardağı ılık su ve yarım yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanını ya da Kastilya sabununu karıştırın. Kirli bölgeye püskürtün ve leke kalkana kadar yumuşak bir bezle ovun.
 5. Kanepenin kurumasını bekleyin. Temizlik sonrası kanepe üzerinde kalan fazla suyu emmek için bir havlu kullanın. Kanepenin kurumasını bekleyin. Eğer nemliyse, hızlı kurutmak için bir kutu fanını kanepeye dönük bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Kanepenizi eğer kurutmazsanız minderlerin ve kumaşın küflenmesine neden olabilirsiniz.
kanepe buhar temizleme
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı