35 Yaş Sonrası Hamilelik

hamilelik 35 yaş sonrası
hamilelik 35 yaş sonrası

35 yaşından sonra anne olmayı düşünüyorsanız sağlık durumunuzu göz önüne almalı ve buna göre planlamalısınız. Bütün kadınlar için dezavantaj oluşturan biyolojik saat 25 yaşla birlikte riskli bir döneme girmektedir. Yaş ilerledikçe yumurtaların kalitesi düştüğü için 35 yaş sonrası hamile kalmak daha zor bir sürece girmektedir. Düzenli olarak adet görüyor olmanıza karşın hormonel durumunuza da bağlı olarak yumurtlama sıklığı giderek düşmektedir. Elbette ki böyle bir durumda da hamile kalabilirsiniz fakat bunun için daha meşakkatli bir yola da girdiğinizin göstergesidir bu. 35 yaşını geçmiş anne olmak isteyenler öncelikle sağlık kurumlarından yardım almaları gerekmektedir çünkü yaşla birlikte birçok riski barındıran ve sizi üzecek sonuçlar doğurabilmektedir.

Çoklu gebelikler yaşama şansınız yaşla birlikte artmaktayken hamilelikle birlikte diyabet şansı da artmaktadır. Gebelik diyabetlerinde bebeğin gelişiminin daha yavaş olması ve doğum anında yaralanma riskini de beraberinde getirmektedir. 35 yaş üstü hamileliklerde doğan bebeklerin kromozon problemli bebekler olma olasılığı oldukça yüksektir. Son yıllarda tıbbın gelişmesiyle hamilelik sürecinde yapılan bir takım testlerle bu tür rahatsızlıklar saptanabilmektedir. 35 yaş üstü hamileliklerde düşük yapma olasılığı 20 li yaşlara göre daha fazladır. Dış gebelik olayının da ileri yaş hamileliklerinde daha sık rastlanmaktadır. Genellikle 35 yaş üstü hamileliklerde sezaryanla doğum tavsiye edilmektedir.

İleri yaş anne adaylarının karşılaşabileceği birçok olumsuz durumun olmasına rağmen anne olmak isteyenlerin tüm bu riskleri de göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bütün bu olumsuzluklara rağmen anne olacak enerjiye, isteğe, bilgiye sahipseniz uzmanların yönlendirmesiyle sorunsuz bir hamilelik dönemi yaşamanız mümkün.

Bilimsel araştırmalar 35 yaş sonrası anne olan kişilerin bebekleriyle olan duygusal bağının daha kuvvetli olduğuna dair birçok araştırma ortaya koymuşlardır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı