3 Yapraklı Dut Oyası Nasıl Örülür

3 Yapraklı Dut Oyası Yapımı
3 Yapraklı Dut Oyası Yapımı

Size şimdiye kadar birçok oya modeli paylaştım. Meyveli, sebzeli, yapraklı, çiçekli ve bunun gibi birçok oya örneklerini sitemde sizlere sundum. Bunların içinden özellikle dut yazma modelleri oldukça beğeni topladı diyebilirim. Bu sebeple Oya ve Dantel Dünyası kanalının yeni bir videosu olan 3 yapraklı dut oyası modelini paylaşmayı istedim. Yine daha önceden paylaştığım tek yapraklı duy oyası anlatımına sitemden ulaşabilir ve farklı dut oyalarının da nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Dut Oyasının Zemini İçin Ara Oyaların Yapılması

Her tığ oyasında olduğu gibi yazmamıza tığ batısını yaparak başlıyoruz. Sonra 3 yapraklı dut motifini ekleyeceğimiz ve bu motifler aralarını belirleyecek olan ara oyamızı yapımına geçiyoruz. Tığ batısına girerek 2-2 alıp 5 zincir çekiyoruz. Aradan girip kapatarak başına pimpirik yapıyoruz. Bu şekilde diğer tığ batılarına da batıp aynı işlemleri tekrarlayarak dut oyasını ekleyeceğimiz aramızın yapımını tamamlamış oluyoruz.

3 Yapraklı Dut Oyası Ara Motif Yapımı
3 Yapraklı Dut Oyası Ara Motif Yapımı

Üç Yapraklı Dut Oyası Yapımı

Vereceğimiz arayı belirledikten sonra yapacağımız dut oyasının temelini oluşturan yuvamızı yapımına geçiyoruz. Tığ batısına girdikten sonra 2-2 alıp 7-8 zincir çektikten sonra dönüyoruz. Sonraki 2 pimpiriği araya alarak üçüncü pimpiriğin boşluğundan ördüğümüz zinciri sık iğnesi ile kapatıyoruz. 16 zincir çekip başına bir kez doladıktan sonra 4 veya 5. zincire batıyoruz. Önce 1 kez sonra 2 sonra 2 alarak tepe yuvamızı yapıyoruz. Sonrasında devam eden zincirlere birer atlamak sureti ile girerek 1-2-2 alarak örmeye devam ediyoruz. Yani 1 zincir atlayıp sonraki zincirde bu adımları uyguluyoruz. Geçişlerde de zincir çekmeyi unutmuyoruz. Bunu 4 adet yuva elde edene kadar tekrarlıyoruz. Sonra 4. yuva üzerine 5 zincir çekip 4. yuvanın altındaki zincire kapatarak 5. Yuvamızı oluşturuyoruz. Kalan zincirlere 7 sık iğne yaparak aşağıya doğru iniyoruz.

3 Yapraklı Dut Oyası Dalların Yapımı
3 Yapraklı Dut Oyası Dalların Yapımı

Yukarıda anlatılan şekilde ilk dut dalımızı örmüş olduk. Diğer iki dalı da aynı şekilde örerek toplamda 3 dal elde ediyoruz. Dalları yaptıktan sonra ara ipimizi koparmadan ara oyamızı tığ batısı boyunca diğer arayı verene kadar aynı şekilde örüyoruz. Yani ilk önce dallarımızı vereceğimiz ara ile örüyoruz sonra ipimizi koparıp diğer renkli ip ile dutumuzun yapraklarını örüyoruz.

Yapraklar ı pimpiriklerle oluşturuyoruz. Sadece ilk ve üçüncü yaprak ile ara motiflerin bağlantıları bulunmaktadır. Pimpirikleri her bir dalın yuvalarına zincir çekip 1-2-2 alarak örüyoruz.

3 Yapraklı Dut Oyası Yaprakların Yapımı
3 Yapraklı Dut Oyası Yaprakların Yapımı

Bu işlemi de bitirdikten sonra kendi dutlu yazma modelleri arasına ekleyebileceğiniz 3 yapraklı dut oyası örneğine kavuşmuş olacaksınız.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı