Ana Sayfa Örgü Videoları 3 İlmekle Başlanan Nohut Yelek Modeli

3 İlmekle Başlanan Nohut Yelek Modeli

Nohut Yelek Modeli
Nohut Yelek Modeli

Nohut örgü modeli yelek, hırka, kazak, patik gibi birçok örgüde sıklıkla kullanılmaktadır. Nohut taneciklerini andıran bir dokusu olduğu için bu ismi almıştır. Örgülerde kullanılan basit modellerden biridir.

Daha önceden nohut modeli ile patik çalışmasını paylaşmıştık. Şimdi ise bir bebek yeleğinde nasıl duracağını göreceksiniz.

Bu nohut bebek yelek modeli 2, 3 hatta 4 yaşa kadar giyilebilecek şekildedir. 3 ilmekle etek ucundan başlanıp iki parça halinde çıkarılan bir yapım şekli var. Daha sonra bu sağ ve sol parçalar birleştirilerek yelek oluşturuluyor.

3 İlmekle Başlanan Nohut Yelek Modeli
3 İlmekle Başlanan Nohut Yelek Modeli

Bir benzerini şal yelek modeli yapımında görmüştük. Model olarak oldukça da benzemektedir.

Yapımı için 100 gr ağırlığında 2 yumak örgü ipi ile 3,5 ya da 4 numara örgü şişi gerekiyor. Tek renk çalışılan bir model.

Üç İlmek Başlamalı Nohut Modelli Bebek Yeleği Yapımı

Üç ilmek başlamalı olduğu için hem çocuklar hem yetişkinler için örülebilir. Üç bilmekle başlanıp yine 3 ilmekle bitirilen bir model.

Nohut yelek modeli sol ve sağ olmak üzere iki parça halinde örülüyor. Bu parçalara köşesinden 3 ilmekle başlanıyor. Sağından ve solundan artışlarla ilk önce üçgen bir parça elde ediliyor. Sonra bir taraftan kesip bir taraftan artırarak kavisli bir görünüm elde ediliyor.

Nohut Bebek Yelek Modeli
Nohut Bebek Yelek Modeli

Sonra iri nohut örneği omuz bölgesinde çalışılıyor. Örnek çalışmasından sonra ise yine artırma ve eksiltmelerle arkası önü gibi örülüyor.

Bu şekilde 2 ayrı parça örülerek hazırlanıyor ve arkadan dikilerek nohut yelek örneği bitiriliyor.

Kaynak: https://youtu.be/INjN-znGZCI (ELİF PİRENVİSE Bebeğim Örgülerim)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here