3 Farklı Washi Bant Bileklik Yapımı

washi bant ile bileklik anlatımlı
washi bant ile bileklik anlatımlı

Boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz uğraşlar arasında evde takı yapımı gibi hobiler hem zamanınızı faydalı bir şekilde değerlendirmenizi sağlayacak hem de size bir sonraki kendin yap projelerinizde yeni ufuklar açacaktır. Bu tek başınıza yapabileceğiniz takı tasarımlarından biri de bilekliklerdir. Ev yapımı bileklikler özellikle çocuk ve gençlerin büyük ilgisini çekmektedir. Rengarenk bileklik tasarımları oluşturarak birbirinden tarz ve şık kendin yap bileklik modelleri yapabilirsiniz.

Evet. Tasarlayacağımız bilekliklerimizin rengarenk olmalarını istiyoruz. Bu yüzden dış kaplamasında kullanacağımız malzeme de buna uygun olmalı. Ben renkli elektrik bandı ile renkli washi bandı öneririm. Washi bantlarının dekoratif süslemeler yapma amaçlı kullanıldıklarını duymuşunuzdur. Sizlere bu çalışmamda 3 değişik yolla washi bant bileklik yapımı nasıl olur? Naçizane anlatmaya çalışacağım.

Washi bandı ile bileklik yapımı için kullanacağımız malzemeleri rahatlıkla evimizden temin etmemiz mümkün. Sadece washi bandını evinizde yoksa dışardan almanız gerekecek. Kullanacağımız malzemelerimizi sayacak olursak;

  • Bükülebilir elektrik kabloları
  • Kargaburun ya da pense (tel kesimi için gerekli)
  • Makas
  • Küçük cam kavanoz
  • Renkli koli bandı
  • Renkli washi bandı
washi bant ile bileklik resimli anlatım

Washi bant bileklik modellerimiz hem kızlar ve hem de erkeklerin kullanabileceği tarzda olacak. Bu takıları çeşitli dekoratif bantlar kullanarak kendilerine de yaptırmamız onların gelişimi açısından da faydalı olacaktır. Yapım için üç farklı yöntemden birini seçebilirsiniz. Yapacağımız takılar diğer kendin yap bilekliklere nazaran biraz daha kalın olacaktır.

Washi Bant Bileklik Yapım Aşamaları :

1. Bileklik yapımında ana maddelerimizden biri olan elektrik tellerini bileklik formuna getirebilmemiz için bükmemiz gerekmekte. Bunun için de küçük bir cam kavanozu kullanıp telimizi etrafına doluyoruz. Cam kavanozun büyüklüğünü yapacağınız bilekliğiniz çapına uygun bir büyüklükte seçmeniz yararınıza olacaktır.

washi bantla bileklik

2. İstediğiniz uzunlukta olduğunuzu düşündüğünüz noktadan telimizi kargaburun yardımı ile kesiyoruz.

washi bantla bileklik yapımı

3. Tellerin uçlarını birbirine dokunacak kadar yaklaştırın ve bir elektrik bandı ya da washi bantla sabitleme işlemi uygulayın.

washi bantla bileklik nasıl yapılır

4. Washi bandınızı bileklik uzunluğu kadar kesiniz. Bandınızı teli ortalayacak tarzda iç taraftan resimdeki gibi yapıştırın.

washi bant bileklik yapımı

5. Bu sefer aynı işlemi bilekliğimizin dış tarafına uygulayalım. Sağlamlık açısından en az iki kez yapmanızda yarar var.

washi bant bileklik

6. Parmak uçlarınızı kullanarak telin orta kısmından taşan bantlara yapışması için baskı uygulayın. Böylelikle kenarların yapışmasını ve kullanım süresince açılmamasını sağlamış olacağız. Ve ilk washi bileklik modelimiz hazır hale geldi.

washi bant bileklik modelleri

7. Şimdi de üçlü washi bileklik modelimize geçelim. Bunun için yukarıda anlattığımız gibi yine bilekliklerimizi oluşturup bağlayalım. Ama bu sefer 3 adet yapıyoruz.

washi bant bileklik resimli

8. Bu üç bilekliğimizi resimdeki gibi elimize alıp Washi bandımızla dikey olarak sarmaya başlıyoruz. Sarım işlemi her iki tarafı yani alt ve üst yüzeyleri kapsayacak şekilde olmalı. Tel gözükmeyecek.

kolay washi bant bileklik yapımı

9. Sarım şekliniz küçük parçalar şeklinde olmalı. Sararken tellerin birbirinden ayrı kalmasına dikkat edilmeli. Aralıkların eşit kalması ve işinizi kolaylaştırmak amacıyla ilk etapta üst ve alt kısımlarını bantlayıp sonra diğer kısımlarını yapabilirsiniz.

washi bant süslemeli bileklik

10. Son olarak üç bileklikten oluşan geniş bilekliğimiz hazır hale geldi. Bandı tek kat sarmayın. En az iki kat sarın ki sağlam olsun.

washi bant ile bileklik

11. Üçünü farklı bileklik modelimizde ise renkli koli bantlarını kullanıyoruz. Bilek genişliğinde tel kesip bandın yapışkan yüzeyinin ortasına resimdeki gibi yapıştırıyoruz. Bandı telin uzunluğuna göre büyük kesin.

washi bant ile bileklik yapımı

12. Telden biraz daha kısa olan bir koli bandı kesip merkezleyerek üzerine yapıştıralım. Yan kenarlarını içe doğru katlayalım.

washi bant bileklik çeşitleri

13. Bilekliğimizi ters çevirelim. Farklı bir renkteki washi bandımızı koli bandını ortalayacak şekilde yapıştıralım.

washi bant bileklik yapım yöntemleri

14. Bilekliğimizi şekillendirmek için içeri doğru bükün. Tam bir daire olacak şekilde bükmeye devam edip yapışkan tarafını diğer uca yapıştırın.

washi bant kullanarak bileklik

15. Washi bandımızla bilekliğimizin dış yüzeyine resimdeki gibi desenler oluşturalım. Eşit aralıklarda olmasına dikkat ediniz.

washi bant kullanarak bileklik yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı