3 Çiçekli Tığ Oyası Yapımı

Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı
Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı

Tığ işi ile uğraşmak ve yeni tığ oyası modelleri bulup öğrenmek çok hoşuma gidiyor. İnternet sayesinde de farklı birçok oya örneğinin yapımına anında erişebiliyoruz. Oya ve dantel dünyası tığ oyaları ile de hemen hemen her gün yeni örnekler ve bunların yapılışlarını öğreniyoruz. Gerçekten kendileri bu konuda oldukça başarılı işler çıkartıyor.

Bu seferki oya modeli de oldukça şirin ve güzel bir motiften oluşuyor. Videosunda belirtilmemiş ama ben ismini 3 çiçekli tığ oyası koydum. Resimden de görüleceği üzere her sırada farklı renklerde örülmüşler. Kullanılan renkler de oyaya ayrı bir güzellik katmış.

3 Çiçekli Tığ Oyası Nasıl Örülür?

Her zamanki gibi yazmanın tığ batısını yapıyoruz. Ardından iki motif arasının yapımına geçiyoruz. Bunun için de ikili tırabzanların üzerine zincir çekip araya kapatarak pimpirikler oluşturuyoruz. Motif arasını istediğiniz sayıda yaptıktan sonra çiçek motifini zeminini hazırlıyoruz. Bunu da 3 tane tığ batısına sık iğne yaparak gerçekleştiriyoruz.

Şimdi dalları ve çiçekleri tutturacağımız yuva için 9 zincir çekip dönerek ilk sığ iğnesine kapatıyoruz. Devamında çiçeğin dallarının yapım aşamasına geçiyoruz. 5 zincir çekip dönerek 9 zincirli yuva içine tekli ve ikili tırabzanlarla yuvalı bir yapı örüyoruz. Aynı zamanda bu tırabzanların üzerine çiçeklere başlamak için zincir çekip ufak yuvalar da oluşturuyoruz.

Üç çiçek için dallarımızı ördükten sonra çiçek motiflerimizi örüyoruz. Üç sıradan oluşmaktadır. İlk sırada dallarda olduğu gibi zincir, tırabzanlar ve sık iğne ile üç yuvalı bir zemin oluşturuyoruz. İkinci sırada oluşan yuvalara sık iğne yapıyoruz. Üçüncü sırada ise farklı renkte bir ipe geçiyoruz. Bir alt sırada yaptığımız tüm sık iğnelere sık iğne örerek modelimizi tamamlıyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı