3 Boyutlu Lale Oyası Nasıl Örülür

3 Boyutlu Lale Oyası
3 Boyutlu Lale Oyası

Öyle oya modelleri var ki diğer modellerden kendilerini ayırmaktadırlar. Ayrı bir güzelliğe sahiptirler. Bunlardan biri de 3 boyutlu iğne oyalarıdır. Kenar oyalarınıza şıklık katmaktadır. Bu konumda da sizlere Oya ve Dantel Dünyası youtube kanalının 3 boyutlu lale oyası yapım videosunu paylaşmayı uygun gördüm.

Malumunuz üzere bu tür oyalar daha diri gözükmek durumundalar. O yüzden bittikten sonra kolalama işlemi uygulamak gerekir. Yoksa salaş bir görüntü vereceklerdir. Peki kolalamayı nasıl yapabiliriz? Kolalamayı yumurta akını çırparak yapabileceğiniz gibi bunun haricinde birçok farklı yöntem de bulunmaktadır. Bu konuyu daha detaylı bir şekilde ileriki bir zamanda sizlere anlatmak istiyorum.

3 Boyutlu Lale Oyası Nasıl Yapılır?

Lale Çanak Yapraklarının Yapılışı

Lale Oyası Çanak Yaprağının Yapımı
Lale Oyası Çanak Yaprağının Yapımı

İlk etapta çanak yapraklarını yapıyoruz. Bunun için sihirli halka yapıyoruz. Halkaya ilmek atıp toplamda 12 tırabzan yapıyoruz. Ardından halkanın boştaki ipini çekip halkayı küçültüyoruz; tırabzanları sıkılaştırıyoruz. Tırabzanları baştaki tırabzanın tepesine batıp kapattıktan sonra 2 zincir çekip 1 tırabzan başı atlayarak devam ediyoruz. Sonrasında 2 zincir çekip bir önceki zincirli yuvalara batıp kapatmak sureti ile tekrarlama yapıyoruz. Bu şekilde 5 sıra yapıyoruz. Devam ettiğinizde oyamızın boru şeklini aldığını göreceksiniz. Sona yaklaştığımızda ise her yuvaya ikişer kez batıp 2 zincir örerek devam ediyoruz. Bu şekilde lalenin ağzını genişletmiş oluyoruz. Son sırada ise zincir, tırabzan ve sık iğne ile 3 boyutlu lale oyamızın pimpiriklerini örüyoruz ve ipimizi kesiyoruz.

Tomurcuğun Yapılışı

Lale Oyası Tomurcuk Yapımı
Lale Oyası Tomurcuk Yapımı

Tomurcuk kısmının yapımına geçelim. Tığ ile yaprağın içinden geçip en altından girerek oyayı tersine çeviriyoruz. Diğer renk ipimizi alarak dip kısımdan tutturup 3 zincir çekip kanatlarından alarak kapatma işlemini tekrarlıyoruz. Başladığımız yere geldiğimizde 3 sık iğne yapıyoruz. 15 zincir çekip ikinci zincire batıp 5 ikili tırabzan örüyoruz. Kalan zincirleri sık iğne ile doldurup aşağıya doğru iniyoruz. Başta kanatlara iki yuva örmüştük. Bu yaptığımız ilk yuvadaki işlemleri aşağıya indikten sonra diğer yuva için de yapıyoruz. Tekrar aşağıya indikten sonra ipimizi kesiyoruz. Başlangıç ipimizi de içeri çekip fazla ipleri kestikten sonra çakmakla yakıyoruz. Tığ ile ters çevirdiğimiz laleyi tığ yardımı ile ön yüzüne döndürüyoruz.

Lale Motifinin Yazmaya Eklenmesi

Lale Motifinin Yazmaya Eklenmesi
Lale Motifinin Yazmaya Eklenmesi

Yazmanın tıp batısını yaptıktan sonra örümcek çekiyoruz. Başına 2 kez dolayıp 2 tığ batısı atlayıp 1 tekli 3 ikili tırabzan örerek çıkıyoruz. 4 zincir çekip ilk çıktığımız yere girip kapatıyoruz. Bunu toplamda 3 kez daha tekrarlıyoruz. Kalan kısma 6 tane sık iğnesi yapıp sonuncu sık iğneyi aşağıdaki tığ batısında yapıp kapatıyoruz. Böylelikle 2 tane daha ara örüp ara ve aynı zamanda alt oyamızı tamamlıyoruz. Lale motifimizi alıp alt kısmının içinden geçirip sık iğne ile kapattığımızda 3 boyutlu lale oyası örneğine kavuşmuş olacağız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı