3 Basit Kendin Yap Anahtarlık Fikirleri

kendin yap anahtarlık
kendin yap anahtarlık

Evimizde çok kullandığımız ve hemen hemen her zaman elimizde dolaştırdığımız anahtarlıklar hayatımızın önemli bir parçasıdır. Anahtarlıklar ise tüm anahtarlarımızı bir arada tutmaya ve bu şekilde bir düzen oluşturmaya yarayan bir gereç. Hepimiz anahtarlık kullanıyoruz ve bunlar için de bir maliyet ödüyoruz. Artık para ödemeyip kendi anahtarlıklarımızı kendimiz yapmaya ne dersiniz. Oldukça beğeneceğiniz yapımı çok basit kendin yap anahtarlık çeşitlerine gelin hep birlikte bir göz atalım. Ne dersiniz.

Size 3 ayrı tip anahtarlık modeli yapımını göstereceğim. Yapımında ağaç ve ip gibi materyaller kullanılmış. Bu malzemelerle gayet işlevsel ve güzel anahtarlıklar elde edeceğiz. Belki de dışardan satın aldıklarınızdan daha da güzel olacaklar. Pek fazla uğraş da gerektirmeyecek tekniklerle 10-15 dakika içerisinde kendi anahtarlığımızı kendimiz hazırlamış olacağız. Oldukça pratik ve kullanışlı bu kendin yap anahtarlık projesi bitip kullanmaya başladığınızda eminim eşiniz dostunuz kendilerine de yapmanızı isteyeceklerdir.

Dilerseniz artık anlatımlara yavaş yavaş geçelim.

1. Desenli Ahşap Anahtarlık

Ahşap anahtarlığımız için bize silindirik bir tahta parçası lazım. Bunu kolaylıkla bir marangozdan temin edebiliriz. Üzerine desen yapmak için Dremel denilen bir alet gerekecek. Dremel hem iç mekan hem de dış mekan projelerinizde kulllanabileceğiniz çok sayıda kesici ucu bulunan elektrikle çalışan bir ekipman. İsteyenler hepsiburada.com‘dan temin edebilirler. Gelelim Dremel ile desenler yapmaya. Bunun için Dremel ile Ahşap Objelere Nasıl Desen Yapılır yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Desenli Ahşap Anahtarlık

2. Maymun Yumruğu Düğümlü Anahtarlık

İsmi gibi tuhaf bir düğüm yöntemi olan Maymun Yumruğu düğümü için piyasada ismi paracord diye anılan paraşüt ipi gerekli. Evet bu düğüm yöntemini kullanarak harika bir anahtarlık elde edeceğiz. Ama bu düğümü atabilmek için ilk önce öğrenmek gerekiyor. Bunun için Maymun Yumruğu Düğümü Nasıl Atılır yazımızı okuyabilir, konu içerisindeki videodan da yararlanabilirsiniz.

Maymun Kuyruğu Düğümlü Anahtarlık

3. Nakış İpliğinden Püsküllü Anahtarlık

Gelelim son ve üçüncü anahtarlık modelimize. Bunun için sadece bir nakış ipliği yeterli olacak. Sanırsam içlerinde en kolay model bu. Uzunluğunu kendi istediğimiz şekle göre keseceğimiz nakış ipliklerini anahtarlığın halkasının içinden geçirip ikiye katlıyoruz. Sonra halka içerisinden çıkmasın diye yine nakış ipliği kullanarak düğüm atıyoruz. Hepsi bu kadar.

Nakış İpliğinden Püsküllü Anahtarlık

Evet bugün sizlerle yine yeni yöntemler ve yeni bilgiler öğrenerek harika kendin yap anahtarlık modelleri ürettik. Siz de eğer bu işlere yatkınsanız merağınız var ise elinizdeki kısıtlı imkanlarla bile ortaya harika işler çıkarabileceğinizi sakın aklınızdan çıkarmayın. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı