2 Renkli Kapitone Örgü Modeli Yapımı

2 Renkli Kapitone Örgü Modeli Ön Yüz
2 Renkli Kapitone Örgü Modeli Ön Yüz

Uzun bir süredir ara verdiğim video anlatımlı yabancı örgü modelleri paylaşımlarıma kaldığım yerden devam ediyorum. İlk olarak daha önceden de farklı bir modelini paylaştığım 2 renkli kapitone örgü modeli anlatımını sizlere aktarıyorum. Bir öncekinde kelebek motifli bir kapitone örgü deseni anlatımını size sunmuştum.

Kapitone desenleri hatırlanacağı üzere daha çok yastık kılıflarında uygulanan bir motif şeklidir. Hatta bir konumda kapitone modelleri yapımı ile ilgili bir bilgi de paylaşmıştım. Şekil itibari ile biraz kabarık bir örgü modeli. Baklava dilimlerine benzer bir motif şekli ile karşımıza çıkıyor.

2 Renkli Kapitone Örgü Nasıl Örülür

Önceden de dediğim gibi iki farklı örgü ipi ile örülmüştür. Bu iplerden birinin diğer renkten farklı olması kapitone olgusunun daha belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Tabi isterseniz tek renk ile de yapabilirsiniz.

İki renkli kapitone örneğinin başlangıç ilmeklerini (kurulumunu) 6 ilmek ve katları +3 ilmek kenar ilmeği olacak şekilde örüyoruz. Sonra kapitone modelinin yapımı için gerekli olan 8 sırayı aşağıdaki şekilde gerçekleştiriyoruz.

2 Renkli Kapitone Örgü Modeli Arka Yüz
2 Renkli Kapitone Örgü Modeli Arka Yüz

Sıra 1: İlk renk ip ile ters yüzde örülür. İlk 2 ilmek ters örüldükten sonra ip arkaya geçirilir ve 5 ilmek kaydırılır. Arkadaki ip öne atılır ve devamındaki 1 ilmek ters örülür. Bu işlem son ilmeğe kadar tekrarlanır ve son ilmek ters örülür.

Sıra 2: İkinci renk ip ile ön yüzde tüm ilmekler düz örülür.

Sıra 3: İkinci renk iple tüm ilmekler ters örülür.

Sıra 4: İlk renk ipe geçilir ve 1 ilmek düz örülür. İp arkada iken 3 ilmek kaydırılır ve alttaki gevşek ilmeğe altından girilerek sıradaki ilmekle birlikte düz örülür. Sonra 5 ilmek kaydırılır ve gevşek ilmeğin altından girerek sıradaki ilmekle birlikte düz örülür. Son 4 ilmeğe 5’li kaydırmalar tekrarlanır. Son 4 ilmeğin üçü kaydırılır ve sonuncusu da düz örülür.

Sıra 5: İlk renk ip ile devam edilir. İlk ilmek ters örülür. Sıradaki 3 ilmek kaydırılır ve devamındaki de ters örülür. Son 4 ilmeğe kadar sırası ile 5 kaydırılır 1 ters örülür şekilde sıra sonuna kadar tekrarlanır.

Sıra 6: İkinci renkle tamamı düz örülür.

Sıra 7: İkinci renk ile tümü ters örülür.

Sıra 8: İlk renge geçilir ve ilk ilmek düz örülür. Gevşek ilmeğin altından girerek sıradaki ilmek düz örülür. Devamındaki 5 ilmek kaydırılır ve gevşek ilmeğin altından sıradaki ilmek düz örülür; son ilmeğe kadar tekrarlanır. Son ilmek ise düz örülür.

Sıra 1 ve Sıra 8 arası istediğiniz model uzunluğuna kadar tekrarlanır.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı