16 Farklı Dikey Bahçe Fikri

Duvarlarınızı yaşayan bir sanat eseri haline dönüştüren ve fazla yer kaplamayan bir dikey bahçenizin olmasını ister miydiniz?

Son zamanlarda dikey bahçe denilen bir ev dekorasyon yöntemi çıktı. Aslında genelde dış mekanlar için düşünülmüş ve uygulanmış olan bu fikir artık evlerimizin içindeki duvarlara da yansımaya başladı. “Yaşayan Duvar” ismi ile de anılan dikey bahçeler aynı zamanda adeta günümüzdeki betonlaşmaya karşı da bir başkaldırıdır.  Evinizde bu tarz bir bitki duvarının olması hem dekorasyon amaçlı hem de sağlık açısından güzel sonuçlar doğurmaktadır.

Ben de evlerinin iç ve dış mekanlarında uygulamak isteyecekler için birbirinden farklı dikey bahçe fikirlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istedim.

Dikey Bahçeler Birçok Formda Olabilir

Dikey bahçeler birçok şekilde, boyutta ve yapıda olabilir. Kimi dikey bahçeler, bir sanat eseri gibi duvara asılacak tarzda tasarlanırken, kimi de birbirlerinin üzerine sıralanmış raflar dizisinden ibarettir. Hatta bazıları tek sıradan oluşan bir yatay bahçeyi dikey formatta yerleştirerek dikey bir bahçeymiş gibi de nitelendirebiliyor.

Eğrelti Otları ve Deve Tabanı ile Yaşayan Duvar

Yaşayan bir duvar olarak bilinen dikey bahçe fikri ile bir yemek odası duvarı kolayca değiştirebilir. Keçeden ekim cepleri toprak ve bitkileri tutar. Sirkülasyon sistemine sahip yerleşik bir su deposu ise bahçeyi her gün otomatik olarak sular. Eğrelti otları ve deve tabanları, dikey bahçe yetiştirme koşullarına kolayca uyum sağlayan iç mekan bitki tipleridir.

Kara Tahtadan Dikey Bahçe

Kapalı dikey bahçelerde yetiştirip hasat edebileceğiniz hazır şifalı bitkiler var. Bir kara tahta, bitkilerin ekim tarihini de içeren ayrıntılar dahil olmak üzere ektiklerinizi etiketlemenizi sağlar. Otların iyi bir şekilde yetişmesi için güçlü bir ışığa gereksinim duyar. İyi bir ışık için evinizin doğu ya da güney penceresinin yanına kara tahtanızı yerleştirin. Bahçenizin tamamen ışık aldığından emin olun. Bu bahçe, toprak ve bitkinin yatay olarak doldurulduğu 10 hücreli bir ekim çerçevesine sahiptir. Bitkilerinizi diktikten sonra iyice sulayın ve dikey bahçeyi asmadan önce 2-3 saat bekletin.

Boş Konserve Kutularından Dikey Bahçe

Boş konserve kutularını bir kafesle destekleyerek gizli bir dikey bahçeye dönüştürülmesini sağlayın. En beğendiğiniz renkte boya ile boyayın. Alt taraflarına drenaj için delik açın. Kutuları kafese simetrik bir şekilde vidalayın. Bu tür dikey bahçelerde mevsime göre, bahar için lale ile başlayın, yaz mevsiminde succulent (kaktüs türü) ve sonbahar ve kış için de hercai menekşeler ile yer değiştirin. Soğuk kış bölgelerinde bunların yerine toprak donmadan önce herdem yeşil dallar ile hercai menekşe yerleştirin.

Ahşap Çerçevede Kaktüsler

Dikey bahçenize bir ahşap çerçeve ile sanat hissi verin. Ayrıca Sempervivum olarak bilinen civcivli tavuklar olarak anılan bitkiler çeşitli renk ve boyutlardadır. Kuraklığa dayanıklı yapıları ve sığ köklü büyüme stilleri ile bir dikey bahçe için mükemmel seçimdirler. Bir tel örgü ile çevrelenmiş toprak çukuru çerçevenin arkasına kadar uzanır. Dikimden sonra, bitkilerin köklenmesi ve toprağa tutunması için birkaç hafta boyunca bahçeyi düzleştirin.

Kendinden Sulamalı Dikey Bahçe

Dikey bahçelerle dış duvarlarınızı da süsleyebilirsiniz. Sert plastikten üretilen bu cep saksıları, her biri 2 su bardağı su haznesiyle eşleştirilmiş 1,5 fincan toprağa sahiptir. Saksıları doldururken bu kaplar için tasarlanmış hazır toprak karışımları tercih edin. Toprağın nemi tutmasına yardımcı olmak için bol miktarda organik madde, bitmiş kompost veya hindistan cevizi ilave edin. Dışardaki dikey bahçeler rüzgar ve güneşe daha fazla maruz kaldığı için daha hızlı kurumaya meyillidir. Bu yüzden kuraklığa daha dayanıklı olan sarkan yelpaze çiçeği ve ağaç minesi gibi bitkiler tercih edilmelidir.

Bakır Duvar Saksıları

Duvar tipi bakır saksılar, irili ufaklı boyutlarda eşleştirerek özel bir dikey bahçe inşa etme imkanı sunar. Yalnız toprak hacminin bu tip saksılarda az olma durumu vardır. Bu nedenle içlerini kuraklığa dayanıklı ananasgillerden bromeliad, ruj bitkisi veya epifitik eğrelti otları (kuş yuvası eğreltiotu, kılıç fern) gibi sığ köklü bitkilerle doldurun.

Kompakt Dikey Bahçe Seti

Salon sarmaşığı (Pothos), ok başı sarmaşığı (syngonium) ve deve tabanı (filodendron) da dahil olmak üzere, tropikal bitkilerle dolu sekiz cepli dikey bahçe saksısı dar bir duvar için mükemmel bir yaşam alanı oluşturur. Dikey bahçe, kendi kendine sulama ve devridaim yapan ve bahçeye yüzen bir etki veren bir rafa oturtulur. Tek tek ceplerden oluşan dikey bahçeler, bitkileri gerektiğinde veya istenen şekilde değiştirmenizi sağlar.

Beton Tuğladan Bahçe

Dikim için cepler oluşturmak için beton tuğlaları belli bir tasarımda yerleştirerek çatınıza ya da balkonunuza biraz yeşillik katabilirsiniz. Cep derinliği, bu bahçe tipine göre, bir ila birkaç blok derinliğe kadar değişebilir. Sığ olanlar için, hercai menekşe ve kraliyet halısı (sweet alyssum) gibi bitkiler seçin. Deve tabanı, kuşkonmaz eğreltiotu ve begonyalar da güçlü bitkiler olarak değerlendirilebilir. Bu tip duvar tipi dikey bahçeler, marul, veranda domatesleri, çalı salatalık ve hatta yuvarlak havuç, şalgam, pancar ve turp gibi yenilebilir kök bitkileri ile de desteklenebilir.

Kanvas duvar organizeri ile bahçe
Kanvas duvar organizeri ile bahçe

Kanvas Duvar Organizeri İle Bahçe

En basit duvar cebi bahçelerinden biri, kanvas duvar organizeridir. Her cebe önce toprağı doldurduktan sonra bir ya da birden fazla çiçek ya da bitki koyun. Bu tür bir dikey bahçe çok yönlülük ve hareketlilik sağlar. Bitkilerin yerini değiştirmek ve başka yerlere taşımak kolaydır. Bitkilerin ve toprağın ağırlığını kaldıracak şekilde sabitlediğinizden emin olun. Ayrıca bahçenizin neme bağlı olarak zarar görmemesine dikkat edin.

Oluktan Dikey Bahçe

Düşük maliyetli bir seçenek için yağmur oluklarını kullanarak bir dikey bahçe yapın. Bitkileri dikimden önce, parlak bir boya ile boyayın ve drenaj için delikleri açın. Sanatsal bir değer katmak için bambuları bir zemin olarak kullanın. Kadife çiçeği, gomphrena, yıldız çiçeği, zinnia veya kraliyet halısı gibi kısa yıllık bitkileri tercih edin.

Çiçek Sepetlerini Kullanın

Derin çiçek sepetleri bulun. Güzel ve bakımı kolay dikey bir bahçe oluşturmak için bunları bir çit veya duvara asın. Toprağı sulamak için sepetlere toprağı doldurmadan önce içlerine plastik torbalar ya da çuval geçirin. Bu şekilde bir astar kullanmanız aynı zamanda sepetinizin ömrünü uzatmanızı sağlar. Sepetlerinizi göze güzel görünen nergis, kala, eucomis, asya zambakları, allium gibi bitkilerle doldurun.

Yenilebilir Bitkilerle Dolu Yaşayan Duvar

Marul, salatalık, çeşitli ot ve benzeri yenilebilir bitkiler ile dikey bahçenizi oluşturun. Saksı için ahşap sebze-meyve kasalarını kullanın.

Askılı Dikey Bahçe

Birbirine bağlı 3 adet galvanizli saksılardan oluşan askılı dikey bahçeler, kaktüs, yıllık açan bitkiler ya da otları yetiştirmek için imkan sunar. Mikro yeşillikler, fesleğen, hardal, pancar, şalgam, ayçiçeği ve ıspanak gibi bitkiler bu tip dikey bahçeler için doğru seçimdir. Mikro yeşilliklerin püf noktası sık hasattır. Güneş görmesi galvanizi ısıtacağından bol miktarda suya ihtiyaç duyar.

Kafes Bahçesi

Tekli saksıları bir kafes parçasına ya da özel bir ahşap çerçeveye aktararak özel bir yaşam duvarı oluşturun. Bu dikey bahçe tipi dikimlerinizi kolayca değiştirmenizi sağlar. Böylece mevsimlere bağlı olarak değişen bitkileri bahçenizde bir sanat eseri gibi sergileyebilirsiniz.

Pot Askı Dikey Bahçe

Tek bir metal tencere askısı, metal kafes, sundurma rayı veya çit üzerinde hızlı ve kolay dikey bir bahçe oluşturmak mümkündür. Asılacak saksılar için tek tip boya kutuları düşünülebilir. Onun haricinde yine tek tip ve tek renkte askılı saksılar da tercih edilebilir. Kaktüs, lale, nergis veya sümbül gibi bitkiler tek saksılarda güçlü bir etki bırakırlar. Eğer dikey bahçenizin sulamasını kolay ve el değmeden yapmak istiyorsanız basit bir damla sulama sistemi kurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı