Ana Sayfa Oya Dantel Videoları 15 Parmak Tığ Oyası Modeli Yapımı

15 Parmak Tığ Oyası Modeli Yapımı

15 Parmak Tığ Oyası Modeli
15 Parmak Tığ Oyası Modeli

Yapılışı basit olduğu kadar da güzel görünümlü tığ oyasının yapılışından bahsedeceğiz. Parmak şeklinde çiçekleri olduğu için 15 parmak tığ oyası modeli ismi verilmiş.

İki sırada tamamlanan, işlemesi zevkli bir oya çeşidi. Parmaklara benzetilen çiçekleri ile de diğer yazma oyalarından oldukça farklı. Tam bir çeyizlik oya modeli.

Bu 15 parmak tığ oyası Leylak markası 443 sarı, turkuaz, 602 sarı, 699 yeşil renkleri ile çalışılmış. 22 numara tığ kullanılmış.

Tığ İşi 15 Parmak Oya Modeli Nasıl Yapılıyor?

İlk sıra tığ batısı üzerine yeşil ile yapılmış. Bu sırada verilecek ara için gerekli olan bilindik çubuk motifleri ile çiçeğin tomurcukları çalışılmış.

15 Parmak Tığ Oyası
15 Parmak Tığ Oyası

Çubuklara örümcekle başlanmış, 3 tığ batısı atlanıp tırabzanla yukarı çıkılmış. Tepesine 5 adet zincirle 1 adet pimpirik yapılıp, tırabzana 7 sık iğne yapılarak aşağı tığ batısına inilmiş. Bu çubuklardan ara için 3 tane işlenip, ortasındakinin tepesine de pimpirik çalışılmış.

Parmak oyası tomurcuğu için ise ilk önce 4 adet tığ batısına 2 zincir kapatarak ilerlenmiş ve yapımına öyle başlanmış. Tırabzan, zincir ve sık iğnelerle resimdeki tomurcuk elde edilmiş. Sonrasında yine baştaki gibi 4 tane tığ batısına 2 zincir kapatılarak ara motiflere devam edilmiş.

15 Parmak Tığ Oyası Örneği
15 Parmak Tığ Oyası Örneği

İkinci sıra tomurcukların üzerine 15 parmağın yapımından ibaret. Parmaklardan her biri 8 zincirli. Zincirden sonra geri dönülmüş ve 3. Zincire girilip devamına sık iğne çalışılmış. Her bir tırabzana girilerek toplamda 15 parmak yapılmış.

Kaynak: https://youtu.be/Q7HEj68WyQo (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here