1-4 Yaş Beslenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

çocuklarda doğru beslenme
çocuklarda doğru beslenme

Emzirme, gebelik, doğum, ilk adım derken bir de bakmışınız bebeğinizin 1 yaşındaki ilk pastasını kesiyor halde bulabilirsiniz kendinizi. Bir yaşındaki minik ilk pastasının mumlarını üflerken bu çok hoşunuza gidecektir kesinlikle. İlk altı ayında sadece anne sütüyle beslenen bebeğiniz, 6 ncı ay sonrasında ise ek besinlere ihtiyaç duyacaktır. Artık sizinle beraber yemek masasında yer alacak minik, tam olarak ne yemeli diye tam olarak hiç düşündünüz mü? Aslında en önemli dönemin bu dönemler olduğunu biliyor muydunuz? Küçük ve henüz yolun başında olan miniğin beslenme alışkanlıkları, tam da bu noktada baş gösterecektir. Besinleri tanıması ve besinleri seçmesindeki o yardımcı hareketler, siz ebeveynlere düşmektedir. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri büyümelerini de destekleyecektir.

ek besinler

1-4 Yas Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalı

Çocukların beslenmelerinin nasıl olması gerektiği, aslında rol modelinin kim olduğuna da bağlı olacaktır. Çocuklar dengeli ve yeterli miktarda beslenmek için bir takım beslenme alışkanlıkları elde etmelerinde, bir rol modele ihtiyaç duyacaklardır. Dengeli ve yeterli şekilde beslenen çocukların doğru beslenme alışkanlıkları olmalıdır. Fakat bazı aileler örnek olarak söylemek gerekirse, sabah kahvaltısı yapmıyorsa çocukların da bu istenmeyen alışkanlıkları kesinlikle gelişmiş olacaktır.

1-4 Yaş Beslenmesi

1-4 Yas Beslenmeleri

Bu yaş gurubundaki çocukların beş ana besin grubundan neredeyse her gün tüketmelidir. Bu beş ana besin gurubu ise şu şekilde sıralanmaktadır. Süt ürünleri ve süt, kırmızı etler ve beyaz et ve de balık, yumurta ve kuru türdeki baklagiller. Ayrıca tahıllar ve ekmek. Meyve ve sebzeler. Şekerler ve yağlar şeklinde sıralanıyor olacaktır. Çocuklarda doğru beslenme için günde 2,5 porsiyon süt kesinlikle tüketilmesi gerekenler başında gelecektir. Süt ürünlerinin tüketimi kalsiyum, protein ve fosfor içeriğiyle yaş gurubu olarak 1-4 yaş çocukların kemik ve diş sağlıkları için yararlı olacaktır. Yine her renkten 400 gram kadar sebze gerekecektir. 1-4 yaş grubu çocukların gelişme büyümelerinde, sindirim sistemi sağlıkları açısından da meyve ve sebzelerin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Kırmızı et ve balık, vücudun en iyi protein kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. 2-3 yaş arasında yer alan çocuklar, bu besinleri günde en az 60 gram kadar tüketmelidir. Dört yaşında olan çocuklar ise 80gram kadar tüketmelidir.

beslenme alışkanlıkları
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı