0-3 Aylık Yeni Doğan Örgü Çorap Modeli Yapımı

0-3 Aylık Yeni Doğan Örgü Çorap Modeli
0-3 Aylık Yeni Doğan Örgü Çorap Modeli

Yeni doğandan 3 aylığa kadar olan bebekler için örülmüş yeni doğan örgü çorap yapımı ile karşınızdayız. Bu anlatımda sizler bu tığla örülen çorabın nasıl örüldüğü ve püf noktaları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Dantel fisto ve gipürler ile bilek kısmı süslenerek kız bebekler için, rengini uyarlayarak erkek bebekler için örebilirsiniz. Fisto ile gipürlerin yumuşak olanı tercih edilmelidir.

Yapılışında yumuşak olsun diye iki renkte lif ipi kullanılmıştır. Ancak sizler bebe yünleri ile de örebilirsiniz. Lif ipi ile örüldüğü için 7 numara yani 1,75 mm tığ tercih edilmiştir. Bebe yünü kullanacaksanız 2 mm kullanabilirsiniz.

Tığ İşi 0-3 Ay Yeni Doğan Örgü Çorap Örneği Anlatımı

Lif ipi ince olduğu için bebek çorabı ip ikiye katlanarak örülmüştür. Bir sihirli halka ile beyaz ip kullanılarak çorabın burun kısmından yapımına başlanmıştır. Halkanın içi 10 tane ikili tırabzanla doldurulmuştur. İkinci sırada her tırabzan tepesine iki defa batıp ikili tırabzanlar örülmüştür. Üçüncü sıra 1 çift 1 tek ikili tırabzanlarla örülüp ip kopartılmış ve pembe ipe geçilmiştir.

0-3 Aylık Yeni Doğan Örgü Çorap Örneği
0-3 Aylık Yeni Doğan Örgü Çorap Örneği

Pembe iple her tırabzanın tepesine birer tane tek batarak toplamda 5 sıra örülmüştür. 5 sıra sonunda 30 ikili tırabzan sayısına ulaşılmıştır. Bu aşamada 15 tane zincir çekilmiş ve 15. İkili tırabzanın tepesine kapatılarak topuk ve bilek kısmı ayrımı yapılmıştır. Zincirin bir tarafı topuk için boş bırakılmış ve diğer tarafı pembe iple ikili tırabzanlarla örülerek bilek kısmına kadar 5 sıra örülmüştür.

Bilek kısmında pembe ip kopartılıp beyaz ipe geçilmiş ve bileklik kısmında yer alacak olan tığ işi lastik yapımına başlanmıştır. Bir ön diş bir arka diş şeklinde 2 sıra tığ işi lastik örülmüştür.

Sonra beyaz iple 15 zincirin boş bırakılan diğer tarafına topuk kısmı örülerek yeni doğan bebek çorabı tamamlanmıştır. Son olarak bilek kısmında dantel dikilerek çorabın süslemesi yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/c0d9vttCUyc (Sibelle Örgü)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı